Erzincan Havaalanı

Uçak Bileti » Erzincan Uçak Bileti » Erzincan Havaalanı

Erzincan Uçak Bileti

 

  ERZİNCAN HAVALİMANI (IATA:ERC, ICAO:LTCD)

           04.09.1988 tarihinde sivil hava trafiğine açılan Erzincan Havalimanı halen sivil ve askeri hava trafiğine hizmet vermekte olup, Hava Limanı Müdürlüğümüz tarafından işletilmektedir.

            Hizmete verildiği tarihte, terminal binası ve kuvvet santralinden oluşan havalimanımıza; zaman içerisinde İtfaiye, garaj, ısı merkezi, misafirhane ve Jandarmanın kullanımında olan iki adet binanın eklendiği, binaların 2006 yılında tadilatı yapılarak; eğitim tesisi, özel güvenlik binası ve muhasebe olarak düzenlenip kullanılmaya başlandığı görülmektedir. Ayrıca 14 Mart 2006 Tarihinde 500 m² büyüklüğünde Teknik Blok ve 28 m yüksekliğinde Kontrol Kulesi’nden oluşan tesisin yapımı tamamlanıp hizmete verilmiştir.

            3. Ordu Komutanlığı’ nın bulunduğu askeri kentlerden biri olan Erzincan’ da, Erzincan Üniversitesi’ nin açılması, yamaç paraşütü ve su sporları etkinliklerinin düzenlenmesi, Erzincan Sivil Havacılık Meslek Yüksek Okulu’ nun açılması; Ergan Dağı kayak merkezi projesinin ve Türk Hava Kurumu simülatör pilot yetiştirme okulunun hayata geçirilmek üzere olunması, çeşitli yatırımların yapılması ve özel hava şirketlerinin kurulması en hızlı ve en rahat ulaşım şekli olan hava yolu ulaşımına talebi artırmıştır. Bu gelişmelerin yaşanmasıyla; mevcut terminal binasının ihtiyaçlara cevap vermediğine tanık olunmuş ve yeni bir terminal binası için çalışmalara başlanmıştır.

            2009 yılında yapımına başlanan yeni terminal binası ve pat sahası bakım-onarım çalışmaları tamamlanmış olup, yeni terminal binası, 05 Mart 2011 tarihinde hizmet vermeye başlamıştır.

            Toplam 31.276 m²`lik alana kurulu bulunan Hava Limanında 3.250.000 Yolcu/Yıl kapasiteli iç ve dış hatlar terminali, 10 adet check-in kontuarı, 9 adet pasaport kontrol, 2 adet bagaj alım konveyörü, 2 adet gümrük muayene bankosu, 2 adet pasaport polisi ofisi, 11 adet check-in ofisi, 3 adet CIP bekleme salonu, 4 adet seyahat acentesi, silah teslim, boşaltım ofisi ve dinlenme salonu mevcuttur. 3000x45 m boyunda beton ve asfalt kaplamalı piste ve 345 araç kapasiteli otoparka sahiptir.

            Yıllık 3.250.000 yolcu kapasiteli 31. 276 m² kullanım alanı olan Hava Limanımızda; büfe, sağlık hizmeti, bay-bayan wc ve mescit, bebek bakım odası, PTT hizmeti, satış standı ve oto kiralama imkanları bulunmaktadır. Otomatik aydınlatma sistemi, CUTE(Ortak kullanımlı terminal ekipman), HVAC (Isıtma, soğutma ve havalandırma), atık su arıtma, yangın ihbar ve söndürme, uçuş bilgi sistemi, CDB(merkezi veri tabanı), X-RAY, INTERKOM, UPS(kesintisiz güç kaynağı), genel yayın anons sistemi mevcut bulunan Hava Limanında, Meteoroloji İstasyonu 24 saat hizmet vermektedir.

            Hava Limanını ile şehir merkezi arasında yolcu ulaşımı taksi ve dolmuş taksilerle sağlanmaktadır. Hava Limanı-şehir merkezi arası 9 km.dir. Erzincan Hava Limanı, havayolları itibarı ile Sivas’a 121, Erzurum’a 78 NM mesafededir.

 

 

Hava alanı ulaşım


Daha Büyük Görüntüle